28.03.2012 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko pozastavilo dovoz živočišného krmiva ze zemí EU

Oznámila to agentura ITAR-TASS, která cituje rozhodnutí federální veterinární správy. její rozhodnutí vychází z obav šíření BSE (bovinní spongiformní encefalopatie) a také z nutnosti harmonizovat ruskou legislativu s mezinárodní. Výjimku v dovozu budou podle veterinární správy tvořit rybí moučka a mléčné výrobky.

Rusko pozastavuje od 26. března dovoz bílkovinného krmiva živočišného původu ze zemí Evropské unie. Rozhodnutí veterinární správy se objevuje v den, kdy Moskva pozastavila dovoz živých vepřů a hovězího dobytka z Evropské unie. V tomto případě se Moskva obává zanesení Schmallenbergského viru, který se od loňska objevuje v západní Evropě. Toto horečnaté onemocnění nejčastěji skotu, ovcí a koz snižuje užitkovost zvířat a může skončit jejich úhynem. Virus je zřejmě přenášen bodavým hmyzem a dle dostupných informací se dosud vyskytl ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu a v Belgii. Kvůli tomuto viru Moskva už v polovině ledna pozastavila dovozy ovcí a koz z Nizozemska.
Původ nového viru v Evropě dosud není znám. Podle nizozemské federace zemědělců a chovatelů je ale podobný virům, které byly v minulosti zjištěny v Austrálii a Latinské Americe. Evropské zdravotní služby vývoj viru sledují, ale zatím nevydaly žádné nařízení ani omezení dovozů zvířat ze zahraničí.
Komisař Evropské unie pro obchod Karel De Gucht a eurokomisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli dnes vyjádřili hluboké zklamání nad rozhodnutím Moskvy a ve společném komuniké toto embargo označili za "neoprávněné a nepřiměřené" vzhledem k tomu, že schmallenbergský virus se netýká vepřů.
"Rusko vysílá velmi negativní signál svým obchodním partnerům v době, kdy se snaží stát členem Světové obchodní organizace," uvedli.
Zdroj ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down