07.07.2003 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko uvažuje o zákazu dovozu drůbeže z EU

Agentura Interfax minulý týden bez bližších podrobností uvedla, že Rusko pravděpodobně zakáže dovoz drůbeže z Evropské unie po 11. červenci. Tehdy totiž unie zruší zákaz vývozu drůbeže z Nizozemska, Belgie a Německa, které byly postiženy ptačí chřipkou. Varování před zákazem dovozu evropské drůbeže do Ruska je obsaženo v dokumentech, které ruská delegace předložila v Bruselu.

Ruský náměstek ministra financí Sergej Dankvert ve středu prohlásil, že Rusko žádá větší záruky z EU ohledně bezpečnosti jejího vývozu skotu a masných produktů. Připomněl případ, kdy ruská farma musela zničit přes 360.000 vajec a 90.000 kuřat pocházejících z Nizozemska. Rusové jednali s představiteli veterinárních služeb zemí EU o případném zavedení jednotného veterinárního certifikátu pro živočišný vývoz z EU.
Evropská komise ve středu povolila vývoz živé drůbeže a násadových vajec z některých oblastí Nizozemska, které byly dříve postiženy vysoce nakažlivou ptačí chřipkou. EK tak zvýšila naděje, že obchod drůbeží bude brzy obnoven v plném rozsahu.
V Nizozemsku, které je čtvrtým největším vývozcem drůbeže na světě, bylo ptačí chřipkou postiženo na 255 farem. Zhruba 26 milionů kusů drůbeže muselo být utraceno, než se podařilo zvládnout nákazu, která se objevila počátkem března. Nemoc se rozšířila do sousední Belgie a Německa.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down