13.02.2013 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko zakázalo dovoz drůbeže ze tří krajů ČR kvůli pseudomoru

Problémy mohou mít i tuzemské firmy, které vyvážejí drůbeží masokostní moučku z těchto krajů

Již v lednu Rusko zakázalo dovážet drůbež ze Středočeského a Moravskoslezského kraje, od 7. února platí zákaz i pro Olomoucký kraj. Informaci potvrdila Státní veterinární správa (SVS) a ministerstvo zemědělství (MZe).
Zákaz z ruské strany bude uplatňován po tři měsíce od posledního výskytu Newcastelské choroby v dané oblasti. Česká republika projedná tento zákaz s Evropskou komisí. S Ruskem, které není členem Evropské unie a v podobných případech se řídí národní legislativou, prý stát nejedná.
Nákaza byla loni, v polovině prosince diagnostikována v chovech holubů na Mladoboleslavsku a v Moravskoslezském kraji, později u volně žijících hrdliček na Kolínsku a u volně žijících ptáků v Olomouckém kraji. Nákaza může způsobit hromadné úhyny drůbeže, pro člověka není nebezpečná. Majitelé některých větších chovů mají dlouhodobě povinnost vakcinace ptáků.
Problémy s vývozem do Ruska mohou mít i tuzemské firmy, které vyrábějí krmiva pro hospodářská anebo domácí zvířata s obsahem drůbeží masokostní moučky ze zmíněných krajů. Výrobci musí před vývozem do Ruska prokázat, že jejich krmiva neobsahují masokostní moučku z oblastí zasažených pseudomorem. Virová nákaza byla v tuzemsku zjištěna v chovu holubů v roce 2007 a ve velkochovu drůbeže v roce 1998.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down