Rusko zkouší na dobrovolnících vakcínu proti ptačí chřipce

Programu se účastní 240 dobrovolníků.

V Moskvě dnes začali lékaři zkoušet na dobrovolnících novou vakcínu proti ptačí chřipce. Oznámili to zástupci výzkumného střediska Mikrogen, jehož vědci na vakcíně pracovali.
Zkušebního programu se účastní 240 dobrovolníků. Jde především o mediky ve věku od 18 do 45 let, k experimentu se přidalo i několik novinářů a zástupců „rizikové skupiny“, tedy pracovníci drůbežáren. Podobný test s vlastním preparátem chtějí v příštích dnech provést na dobrovolnících i lékaři z Ruské akademie věd.
Podle šéfa projektu Antona Katlinského nebudou účastníci experimentu hospitalizováni. Po očkování se normálně vrátí ke své práci, pouze si budou v pravidelných intervalech měřit teplotu a odevzdávat vzorky krve.
Sledování ruských dobrovolníků by mělo trvat asi pět týdnů. Program dobrovolné vakcinace prošel ruskou etickou kontrolou a všichni jeho účastníci byli pojištěni. Ruští dobrovolníci dostávají za účast v programu asi 150 eur, nikdo jim ale nezaručí bezpečné dokončení programu.
Experimentu Ruské akademie věd by se měly zúčastnit dvě skupiny lidí po deseti až dvaceti lidech. Současně s lidmi chtějí vědci zkoušet svou vakcínu i na opicích.
U zjištěných případů se nákaza přenesla ze zvířete na člověka, přenos z člověka na člověka zatím nebyl zaregistrován.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *