08.11.2004 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Růžoví delfíni jsou ohroženi

Proslulí růžoví delfíni v oblasti Hongkongu prokázali
úžasnou schopnost adaptace, když dokázali desítky let přežít v jedněch z nejslanějších vod Asie.

Životní prostředí delfínů se stále zmenšuje a kromě toho
je kontaminované průmyslovým odpadem a neustálým rozvojem města včetně lodní dopravy. Podle agentury, která se specializuje na pozorování delfínů, se už nerodí žádná mláďata. Ekologové tvrdí, že tento vzácný delfín indočínský(Sousa chinensis chinensis) se stal obětí lhostejnosti vůči
životnímu prostředí, která je pro bývalou britskou kolonii
typická. Růžoví delfíni vděčí za svou zvláštní barvu mikroskopickým krevním cévám, které procházejí jeho pokožkou a umožňují mu zachovat si čerstvost v tropických vodách. Žijí v úzkém mořském pásu v zátoce ústí Perlové řeky - ve vodách ostrova Lantau, jenž patří k velkým ostrovům tvořícím hongkongské teritorium.
Mimo námořní dopravy mezi průmyslovým srdcem Číny - provincií Kuang-tung a deltou Perlové řeky, jsou delfíni vystaveni riziku stavebních prací mezinárodního letiště v Hongkongu na ostrově Lantau. Práce na zasypávání znamenaly pro delfíny hroznou ránu, protože zlikvidovaly pobřežní část, kde žily ryby, hlavní zdroj potravy delfínů.
Delfíny zabíjí také lodní šrouby nebo jsou odplaveni na volné moře, kde se utopí. Velké množství umírá také v důsledku znečištěného prostředí; mrtvoly jsou plné jedů (chemických hnojiv, insekticidů, těžkých kovů aj.). Tito mořští savci se stávají také obětmi divoké turistiky, která pro ně znamená nové nebezpečí. Neúměrné množství soukromých lodí se k delfínům přibližuje příliš blízko a zraňuje je.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down