09.11.2012 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ryby v Labi pod Spolanou Neratovice obsahovaly nadlimitní hladiny rtuti

Neratovická chemická společnost dlouhodobě používá rtuť k výrobě chloru

Na jaře byla zjištěna u jednoho z cejnů velkých více než trojnásobná koncentrace povolená Evropskou unií. Cejn obsahoval také nejvíce rtuti z 326 vzorků z celého světa. Evropská unie stanovuje limit pro nejvyšší povolenou koncentraci rtuti v rybách určených ke konzumaci člověkem na 0,5 miligramu na kilogram masa.
Ekologové ze sdružení Arnika zjistili jeho překročení ve třech případech a to u 16 cejnů velkých chycených v Labi - z toho dvakrát v Obříství na Mělnicku v blízkosti Spolany a jednou v Ústí nad Labem.
Analýza společnosti Arnika je součástí celosvětové studie sítě IPEN, která se na tento problém zaměřuje. Prozkoumány budou letos ryby ve 20 zemích všech kontinentů.
Podle ekologů unikne ročně ze Spolany do vody a ovzduší přes 100 kg rtuti a neznámé množství firma ukládá na své skládce v areálu. Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je velmi obtížné. Spolana používá technologii amalgámové elektrolýzy k výrobě chloru a louhu sodného od roku 1948, v roce 1975 technologii inovovala a současně zvýšila kapacitu výroby. Spolana Neratovice chce vyrábět chlor za použití rtuti až do roku 2020, tedy o šest let déle, než obdržela v integrovaném povolení vydaném krajským úřadem.
 
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down