04.03.2009 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S nízce patogenní ptačí chřipkou je třeba počítat

Vysoce patogenní aviární influenza typu H5N1nebyla loni ani letos do chovů drůbeže zavlečena

V Evropě se však v poslední době zjišťuje méně nebezpečná, nicméně potíže působící nízce patogenní ptačí chřipka subtypů H5 a H7. K Německu, Francii, Belgii a Itálii se zařadila v uplynulém týdnu i naše republika.

V chovu hus v Jihomoravském kraji na okrese Hodonín byla při normálním rutinním monitoringu v kloakálních výtěrech zjištěna přítomnost viru nízce patogenní aviární influenzy H7. V chovu nedošlo k žádnému úhynu a husy nebyly klinicky nemocné, nicméně na základě zjištění viru přikročila krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj v souladu s vyhláškou 36/2007 Sb. k odpovídajícím krokům. To znamená k vymezení ohniska k likvidaci postiženého hejna hus, k desinfekci a k třítýdennímu odebírání vzorků. O všech těchto krocích jme okamžitě informovali jak veřejnost, tak i Evropskou komisi. Jestliže se neobjeví další případ, budou moci být opatření po 21 dnech odvolána.

U nízce patogenní ptačí chřipky subtypů H5 a H7 existuje reálné riziko zmutování na vysoce patogenní ptačí chřipku. Proto se z preventivních důvodů přijímají přísná opatření, jejichž cílem je zabránit této mutaci a následně i velkým ztrátám a zabránit případnému ohrožení zdraví lidí.

Nízce patogenní aviární influenza není člověku nebezpečná, ale v chovech drůbeže působí nepříjemné ztráty. Po zkušenostech z roku 2007 lze říci, že kroky pracovníků státního veterinárního dozoru, tj. krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj, byly prakticky bezchybné. Ukazuje se, že preventivní monitoring jak v chovech drůbeže, tak i monitoring volně žijících ptáků má smysl a je účinný.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down