24.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SARS se nepotvrdilo

Infekční klinika Fakultní nemocnice Brno přijala v pátek mladou ženu s podezřením na onemocnění velmi nebezpečným druhem zápalu plic (SARS). Šlo již o třetí případ za posledních 24 hodin. Všichni pacienti se před časem vrátili z Asie.

„U žádného z nich však výsledky vyšetření onemocnění syndromem SARS nepotvrzují,“ řekla mluvčí nemocnice Jana Bendová. Podle Bendové dívka pouze trpěla respiračními potížemi, protože se však vrátila z rizikové oblasti, lékaři ji preventivně hospitalizovali.
Přesto, jako předchozí dva pacienti, zůstane dívka týden v nemocniční izolaci,“ poznamenala mluvčí, protože v následujících sedmi dnech se mohou příznaky syndromu projevit.
Dalšími pacienty jsou mladá dívka, která se před časem vrátila z Hongkongu, a mladý muž, jenž přicestoval z Indonésie. Na infekční klinice brněnské nemocnice jsou od čtvrtka. „Oba měli příznaky nemoci, teplotu, kašel, dýchací potíže, a zároveň se vrátili z rizikových oblastí,“ řekl šéf kliniky Pavel Chalupa.
SARS je těžkým druhem akutního respiračního syndromu. Nemoc je sice léčitelná, zatím však není přímý lék, účinný u všech pacientů. Choroba se podle hongkongských odborníků rozšířila z pevninské Číny. Podle nich nebezpečnou formu zápalu plic roznesl lékař z jihočínské provincie Kuangtung mezi hosty v jednom z hongkongských hotelů. Syndromu SARS dosud ve světě podlehlo 15 lidí, nejvíce v Hongkongu, kde evidují šest mrtvých.
Vedle Hongkongu hlásí nejvíce infikovaných Vietnam (63) a Singapur (34). Hongkongské a německé týmy lékařů zjistily u zasažených pacientů výskyt běžného viru z kmene paramyxoviridae, který se podobá viru způsobujícímu spalničky a příušnice. Zdravotničtí experti však nevylučují ani nový nebo zmutovaný druh viru. V letech 1994 a 1995 už paramyxovirus vyvolal dvě menší epidemie v Malajsii a Austrálii. Světová zdravotnická organizace potvrdila, že se nemoc přenáší pouze při velmi blízkém kontaktu s nakaženým. „Ví se, že virus patří do skupiny paramixoviridae, který je zodpovědný mimo jiné i za příušnice a spalničky. To ale ještě neznamená, že je vyhráno,“ říká primářka infekční kliniky v Praze na Bulovce Hana Roháčová. Nemocnice je připravena na pacienty i s tímto záhadným virem, ale prostory jsou naštěstí prázdné.
Zdroj: Moje noviny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down