05.01.2004 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SARS znovu udeřil

Světová zdravotnická organizace (WHO) a čínské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdily případ akutního syndromu dýchacích cest (SARS) u pacienta hospitalizovaného od prosince v jihočínské provincii Kuang-tung. Poté, co vědci v Hongkongu oznámili, že našli podobnost mezi virem nalezeným u cibetek a virem u tohoto pacienta, čínské úřady nařídily utratit 10.000 těchto zvířat a zavřít trhy s divokými zvířaty.

Vědci již dříve cibetky označovali za možný zdroj SARS, který se začal šířit pravděpodobně právě z Kuang-tungu. V dubnu minulého roku čínské úřady zakázaly obchod s těmito zvířaty, aby zastavily šíření nemoci. Zákaz byl ale i přes varování vědců, že zvířata jsou stále nebezpečná, v srpnu odvolán.
S podezřením na SARS byl nově umístěn do karantény manželský pár na Filipínách. Žena, která do země přiletěla 20. prosince z Hongkongu, trpí horečkou a je izolována v nemocnici spolu se svým lékařem. Zdravotníci se nyní snaží zajistit osoby, se kterými se žena od příletu do země setkala. Výsledky testů na SARS u této pacientky by měly být známy dnes odpoledne.
SARS si od listopadu loňského roku do letošního léta vyžádal podle bilance agentury Reuters ve světě více než 800 obětí. Čína, která oficiálně přiznala 5300 nakažených a téměř 350 obětí, je zemí nejvíce touto chorobou postiženou. Filipíny zaznamenaly v minulém roce 12 případů SARS, dva lidé na nemoc zemřeli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down