Schmallenbergský virus prokázán v České republice

Virové onemocnění bylo potvrzeno na dvou ovčích farmách u hranic s Německem ve Smolné na Kraslicku a ve farmě na Plzeňsku

Virus byl na sklonku roku 2011 diagnostikován u skotu a malých přežvýkavců v Německu, Holandsku, Belgii, Francii a Velké Británii. Hlavním hostitelem viru jsou přežvýkavci, u kterých vyvolává aborty nebo teratogenní změny plodů jako například artrogrypózu nebo hydrancephalie u skotu a malých přežvýkavců. Virus Schmallenberg patří do čeledi Bunyaviridae, rodu Orthobunyavirus.
 
Hmyzími vektory, které se v přenosu Bunyavirů uplatňují, jsou především komáři, klíšťata, pakomáři ale i jiné druhy bodavého hmyzu. Většina Bunyavirů vyvolává u svých hostitelů (savci, ptáci) přechodné akutní onemocnění, pouze zástupci rodu Hantavirus vyvolávají u hlodavců perzistentní infekce. Naprostá většina bunyavirů nemá, až na výjimky, jako hostitele domácí zvířata nebo člověka, pouze někteří zástupci mohou u nich vyvolat různé klinické manifestace od malformace plodů až po systémové hemoragické horečky. Nový virus byl zařazen do rodu Ortobunyavirus.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *