25.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schvácení kopyta

Metabolické aspekty hrají v patogenezi onemocnění důležitou roli.

Laboratorní vyšetření pro stanovení diagnózy a terapie schvácení kopyta je nezbytné. Přestože bylo v poslední době tomuto polyfaktoriálnímu onemocnění u koní věnováno mnoho vědeckých prací, doposud nebyly všechny příčiny vzniku zánětu škáry kopytní objasněny.
Ke známým predispozičním faktorům vyvolávajícím schvácení kopyta patří infekce (toxémie, špatná výživa, jednostranná zátěž, nesprávné podkování, klima, kondice aj.). Význam metabolismu pro vznik onemocnění nebyl prozatím plně vysvětlen. Dříve byly za hlavní příčinu považovány proteiny a kromě predispozičních faktorů i podávání kortikoidů. Pro to svědčí i skutečnost, že schvácení kopyta se již nevyskytuje pouze na jaře a na podzim jako dříve, ale během celého roku.
Novými studiemi bylo prokázáno, že na vzniku onemocnění se podstatně podílí metabolický syndrom. Různý vliv může mít také metabolismus glukózy a tuků, kortizol, inzulín a hormony štítné žlázy. Pro stanovení diagnózy a prognózy je stanovení těchto parametrů v krvi a moči nezbytné.
Nejčastější příčinou je překrmení uhlohydráty (glycidy, sacharidy), přičemž koně trpící nadváhou jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku schvácení kopyta. Obezita zvyšuje nejen riziko schvácení kopyta, ale mnoho zvířat trpí také poruchami metabolismu, tzv. metabolickým syndromem (syndrom podobný Cushingovu syndromu, Cushingoidní typ, schvácení kopyta indukované kortizolem). K těmto metabolickým poruchám dochází v případech, kdy kůň je delší dobu krmen uhlohydráty a nadbytečná energie se ukládá v těle ve formě tuku. Při laboratorním vyšetření je metabolický syndrom charakterizovaný poklesem: ACTH 30 ‹ pg/ml, inzulín › 55 µU/ml, kortizol › 160 nmol/ml a vysoká koncentrace glukózy se může po výměně látkové dočasně pohybovat na nižších hodnotách. Schvácení kopyt může být vyvoláno obezitou, jako tzv. laminitida podmíněná obezitou (ODL, obesity depending laminitis). Predispozičním faktorem podílejícím se na schvácení kopyt je rezistence na inzulín, která se často vyskytuje současně s metabolickým syndromem.

D. Neubert: Labordiagnostik beim Rehepferd
Prakt Tierarzt 2006;6:456-462.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down