31.07.2008 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání

Změny harmonizují zákon s evropskou legislativou

Horní komora Parlamentu jednomyslně podpořila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, čeká pouze na podpis prezidenta ČR. Po řadě pozměňovacích návrhů, zejména v dolní komoře parlamentu v únoru letošního roku, prezident návrh vetoval. Jedním z důvodů bylo kontroverzní ustanovení umožňující kontaktní norování loveckých psů.
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání obsahuje celou řadu změn, které výrazně přispějí ke zlepšení ochrany zvířat v ČR, např. zpřísňuje postihy za týrání zvířat, výrazně zvyšuje výše pokut, které je možné uložit za přestupky a správní delikty na úseku ochrany zvířat proti týrání, nově definuje podmínky ochrany zvířat během přepravy, zavádí zcela nově ochranu zraněných volně žijících zvířat a upravuje činnosti záchranných stanic, na které se doposud žádná zvláštní pravidla nevztahovala. Na tato ustanovení navazuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
Nově je zavedena povinnost osob, které obchodují se zvířaty určenými pro zájmové chovy, poskytnout kupujícímu písemné informace o podmínkách chovu a správné péči o kupované zvíře. Rovněž zavádí povinnost čipování druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, které mohou zahrnovat i tzv. exotická zvířata např. velké kočkovité šelmy. Obcím umožňuje novela označit čipem nebo tetováním toulavé a opuštěné psy v obci, což má přispět ke snížení počtu toulavých a opuštěných zvířat a zamezit jejich opakovaným únikům.
Dochází ke zpřesnění řady ustanovení v oblasti ochrany zvířat v zájmových chovech, zejména druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, zvířat pokusných i zvířat volně žijících. Zpřesněna jsou rovněž ustanovení upravující ochranu zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování. Hlavním cílem novelizace je sladění s evropskou legislativou.

Přehled změn prvotního zákona č. 246/1992 Sb. (Změna: 162/1993 Sb., Změna: 193/1994 Sb., Změna: 243/1997 Sb., Změna: 30/1998 Sb., Změna: 77/2004 Sb., Změna: 413/2005 Sb., Změna: 77/2006 Sb.). Informace na: www.svscr.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down