29.08.2002 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválena zpráva o hospodaření fondu životního prostředí

Vláda včera schválila zprávu o hospodaření Státního fondu životního prostředí za loňský rok. Podle dokumentu, který předložil ministr životního prostředí Libor Ambrozek, hospodařil fond v roce 2001 se schodkem půl miliardy korun. Vybral 1,3 miliardy korun jako splátky půjček a 1,9 miliardy na poplatcích za znečišťování životního prostředí. Na investiční akce naopak vydal 3,7 miliardy korun, tedy o 0,5 miliardy více, než činily jeho příjmy.

Fond v souladu s plněním dohod s EU nejvíce investoval do ochrany vod, a to 1,6 miliardy korun. Na ochranu ovzduší vydal 1,5 miliardy. Loni stát prostřednictvím fondu podpořil výstavbu 169 nových čistíren odpadních vod. Podle uzavřených smluv Česká republika vloží do těchto čistíren celkem 2,7 miliardy korun. Do roku 2010, kdy má stát splnit kritéria EU na čistotu vod, bude nutné do čistíren a kanalizací investovat zhruba 60 až 80 miliard korun. Nejde však pouze o peníze státu, ale i o finance soukromého sektoru, obcí a dotace z evropských fondů.
Fond nyní bude dotovat obnovu čistíren, jež nedávno zaplavila velká voda. Záplavy poškodily 30 velkých a 47 malých čistíren. Podle předběžného odhadu ministerstva životního prostředí na nich vznikla škoda půl miliardy korun.
Do 96 projektů ochrany přírody stát investoval 212 miliónů korun. Poprvé loni fond vkládal peníze i do nového programu úspor a obnovitelných zdrojů energie. Jednorázově fond zaplatil 25 miliónů korun za likvidaci odpadů živočišného původu v souvislosti s výskytem nemoci šílených krav.
Jednání kabinetu ve Strakově akademii se dopoledne zúčastnil i prezident Václav Havel. S ministry diskutoval zejména o obnově krajiny po katastrofálních záplavách, ale i o vstupu země do Evropské unie a přípravě listopadového summitu NATO v Praze.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down