15.10.2007 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválené a registrované farmy v Jihočeském a Libereckém kraji

SVSpřipravuje v současné době opatření pro drobné podnikatele.

V naprosté většině se krajské veterinární správy setkávají s malými chovateli a malými producenty, kteří si uvědomují, že pokud chtějí na trhu uspět, a o jejich produkty je zájem, musejí mít všechno v pořádku. O tom mohou svědčit údaje ze dvou v poslední době zmíněných krajů.
V kraji Libereckém je například 5 schválených a registrovaných kozích farem a další dvě jsou ve schvalovacím procesu. Tyto malé farmy s několika desítkami koz mají minimlékárny a prodávají sýry bez problémů. Přitom částka na pořízení tohoto technického zařízení se pohybovala okolo 500 tisíc korun.
V kraji Jihočeském je situace velmi podobná. Podle současných údajů jsou zde čtyři schválené malé mlékárny, ve kterých se vyrábějí mléčné výrobky z kravského i kozího mléka. Jedna malá mlékárna a biofarma je nyní schvalována a rovněž tak jedna farma, kde se zároveň věnují agroturistice. Navíc lze zmínit, že v Jihočeském kraji je také zaregistrováno zhruba dvacet prodejců syrového mléka, tj. jde o prodej ze dvora.
Lze říci, že podnikat v malém se dá, a zdá se, že tyto živnosti mají zejména v oblastech se specifickými klimatickými, ale i „turistickými“ podmínkami, budoucnost. Na nezájem si zřejmě nemohou stěžovat dvě malé farmy v nadmořské výšce 800 metrů na okrese Prachatice, ani kozí farma nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem.
Navíc v současné době Státní veterinární správa připravuje snadno využitelný návod, jak na to s malým podnikáním. Dále lze uvést, že i na krajské úrovni spolupracují se Střediskem ekologických informací Rosa s cílem poskytovat malým chovatelům takové informace o veterinární legislativě, aby se vyhnuli možným problémům.
Ze zkušeností pracovníků státního veterinárního dozoru vyplývá, že ten kdo chce uspět na trhu a slušně se živit, si dobře uvědomuje, že bez spolupráce s veterinárními lékaři to nejde.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down