22.07.2002 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sebaceózní adenitida

White S. 26th World Congress The World Small Animal Veterinary Association, 2001;August 8-11, Vancouver, Canada:272-273.

Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách. Pro fokální formu jsou charakteristická ložiska postižená alopecií, erytémem nebo nadměrnou tvorbou šupin (šupiny velmi těsně adherují na chlupy). Nejčastěji bývá postižena hlava a koncové části těla. Léze se obvykle objeví na hlavě a lících a dále se rozšiřují kaudálním směrem. Pruritus bývá variabilní, výrazný je v případech, kdy je současně přítomna superficiální pyodermie. Tato forma je nejčastější u krátkosrstých plemen (např. viszla). Generalizovaná forma se projevuje výraznou tvorbou lupů přiléhajících velmi těsně k chlupům. Kůže a srst jsou často na pohmat suché. S progresí onemocnění, které obvykle začíná na hlavě a tvářích a postupuje kaudálně, dochází k celkovému řídnutí a slábnutí srsti. Nejvíce postižený bývá hřbet a mediální strana ušních boltců. Pruritus je opět variabilní, vždy je přítomen při sekundární bakteriální pyodermii. Pro tuto formu sebaceózní adenitidy je predisponován standardní pudl, samojed, akita-inu, staroanglický ovčák a lhasa apso. V minulosti bylo toto onemocnění, hlavně jeho generalizovaná forma, obvykle diagnostikováno jako idiopatická seborea a nebo endokrinopatie.
Za destrukci mazových žlázek v postižené oblasti je zodpovědný zánětlivý proces. Příčina vzniku zánětu je v současné době nejasná. Často je zjišťována výrazná ortokeratotická hyperkeratóza. Narušení procesu keratinizace je z velké části způsobeno nedostatkem mazových žlázek a jejich sekrece. Tito pacienti jsou náchylní k sekundární bakteriální infekci, která významně přispívá k pruritu a ztrátě srsti.
Při fokální formě musíme diferenciálně diagnosticky zvážit demodikózu, bakteriální a malasseziovou infekci, dermatofytózy, dermatózu reagující na podávání zinku a pemfigus foliaceus. Diferenciální diagnóza vztahující se ke generalizované formě zahrnuje endokrinopatie, idiopatickou seboreu a leishmaniózu.
Definitivní diagnózu získáme kožní biopsií. Postižená místa vykazují známky pyogranulomatózního zánětu s převahou neutrofilů a makrofágů v okolí mazových žlázek. Mazové žlázky se nacházejí v různém stádiu poškození. Přítomna bývá rovněž výrazná ortokeratotická hyperkeratóza (zesílení stratum corneum). Pro rozvinuté onemocnění je typická absence mazových žlázek v postižených místech a vymizení zánětlivých změn.
K terapii je používáno několik léčebných postupů. Jejich účinnost je velmi variabilní. Autor uvádí pouze léčiva, se kterými má praktické zkušenosti a dává přednost těm, která jsou uvedena na prvních místech. Terapeutika je možné kombinovat. Výjimku tvoří pouze použití vitamínu A spolu s retinoidy, protože se jedná v podstatě o stejný typ medikace. Sekundární pyodermii léčíme podle potřeby.
Používané terapeutické postupy:
- Vitamín A: malý a střední pes 10 000 IU každých 12 hodin p.o., velká plemena (akita, standardní pudl) 20 000 IU každých 12 hodin p.o.
- Suplementace mastnými kyselinami- pupalkový olej 500 mg denně p. o.
- Na celý tělní povrch se aplikuje na dobu 2 hodin olej do koupele. Následuje 5 až 7 důkladných koupelí v šampónu. Opakovat dvakrát s měsíční přestávkou. Nejdříve dojde ke ztrátě srsti a potom začnou podrůstat nové chlupy.
- Jednou denně aplikovat na celý povrch těla 50% - 100% propylenglykol ve spreji. Každý 3. až 4. den provádíme koupele v antiseboreických šampónech. Postupně redukujeme frekvenci koupelí a následně i postřiků propylen glykolem na co nejnižší frekvenci, která ještě kontroluje problém.
- Isotretinoin (Accutane) nebo acitretin (Soriatane) 1-3 mg/kg ž. hm. každých 12 hodin až do remise. Potom pokračujeme v nejnižších účinných dávkách.
Sebaceózní adenitida byla zjištěna také u koček a králíků. Léčebné protokoly u těchto druhů zvířat nejsou ještě dostatečně propracovány.

MVDr. Linda Svobodová

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den , minulý týden nám z 85% diagnostik. SA. Byli jsme na klinice Jaggy u MVDr.Rybníčka. Mám BŠO asi 6 let věk přesně nevím je z útulku. Dostali jsme šampon Clorexyderm obden koupat a postřik každý den propylenglyk. a vitam.A a pupalku. za 2 měsíce máme kontrolu pokud by se to zhoršilo tak bude udělaná biopsie. Chci se zeptat jestli je to vyléčitelné a jestli je dobré upravit i stravu. Krmím granulemi Brit Care kachna s rýží a sušené maso kachní. Děkuji . M.Střechová

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down