20.09.2007 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seminář KVL: Přístup k akutním pacientům u skotu a prasat

8. 9. 2007 Kloboukův pavilon VFU

Více než 120 odborných veterinárních lékařů se zájmem o akutní nemoci skotu a prasat se sešlo druhý sobotní zářijový víkend v pavilonu prof. Klobouka na VFU Brno. Odborný seminář pořádaný Komorou veterinárních lékařů, který uvedl MVDr. L. Hošek, moderoval MVDr. J. Bernardy. Přednáškou na téma diferenciální diagnostika ulehnutí u skotu zaujala posluchače doc. MVDr. A. Pechová. Onemocnění má polyfaktoriální etiologii, na jejím vzniku se mohou podílet traumata, metabolické a neurologické poruchy, včetně infekcí aj. Ve své druhé přednášce se autorka zaměřila na interpretaci laboratorních výsledků akutních klinických stavů. Veterinární lékař musí u akutních stavů rychle stanovit diagnózu a prognózu nejen s ohledem na pravděpodobnost uzdravení a přežití zvířete, ale i musí zvážit také ekonomiku terapie a uzdravení.
Klinické příznaky snížené životaschopnosti dehydratovaných telat a možnosti jejich rehydratace prezentoval prof. R. Dvořák. Podal přehled dostupných komerčních roztoků a magistraliter a upozornil na nebezpečí současného podávání těchto roztoků s mlékem, kdy se doporučuje mléko u postižených telat na 24 až 48 hod. vysadit. Autor uvedl také aktuální poznatky z loňské veterinární výstavy v Hannoveru, a požádal kolegy o spolupráci na základě jejich zkušeností s aplikací rehydratačních roztoků.
Odpolední přednášky na téma hromadný výskyt akutních parenchymatózních mastitid jako následek léčby antibiotiky v zaprahlosti zahájil MVDr. O. Huml. Operaci dislokace slezu detailně popsal MVDr. Malínek. MVDr. J. Bernardy uvedl výskyt, etiologii, epizootologii, patogenezi, klinické příznaky, diagnózu, diferenciální diagnózu, prevenci, možnosti vakcinace a eradikaci hromadných akutních onemocnění v chovech prasat – aktinobacilovou pleuropneumonii, nejvýznamnější plicní onemocnění prasat v ČR, Aujeszkyho chorobu, červenku, enzootickou pneumonii, influenzu prasat, mor prasat, PMWS, PRDC, SLAK, a svrab.
O praktické poznatky z praxe, při terapii akutní pneumonie a chřipky v chovech prasat, se s přítomnými posluchači podělili MVDr. M. Dvořák a MVDr. Z. Novotný. Všechny přednášky byly doplněny bohatou fotodokumentací i videozáznamy z praxe přednášejících autorů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down