21.10.2003 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šestá kráva BSE, přece jen je to starost

Jak je vidět, vyšetřování na BSE má smysl, protože jedině tak lze zaručit, že do potravního ani krmivového řetězce nemůže proniknout nic závadného. Státní veterinární ústav Jihlava dnes potvrdil, že kráva ze Záblatí, která se na tomto hospodářství narodila 15. 6. 1995, strávila zde celý svůj život a byla nyní poražena, byla pozitivní na BSE. Neměla však klinické příznaky, stejně jako všech pět předchozích případů zjištěných v naší republice.

Po předchozích dvou testech metodou Western Blot uskutečněných dne 17. 10. dnes potvrdil podezření test provedený imunohistochemickou metodou.
Zajímavé je, že jde opět o krávu narozenou ve stejném období, jako krávy předešlé, to znamená mezi lety 1995 až 1997. Zvířat této rizikové skupiny sice ubývá, nicméně dá se předpokládat, a že pokud se vyskytne další případ, s největší pravděpodobností půjde o tuto věkovou kategorii. Nelze však vyloučit, že se BSE nevyskytne i u skotu mladšího, vezmeme-li v úvahu například, že před nedávnem byla v Japonsku diagnostikována kráva stará 23 měsíců. Pravděpodobně na konci devadesátých let se, dnes těžko dohledatelným nedopatřením dostalo do krmivového řetězce něco závadného. A to buď do mléčných náhražek pro telata, popřípadě křížovou kontaminací v mísírně krmiv. Že šlo o náhodnou kontaminaci, usuzujeme z tak malého výskytu BSE u nás. Na více než 450 000 vyšetřených kusů skotu šest případů, to je opravdu velice málo.
Další postup, pokud se týká zemědělského hospodářství v Záblatí na Prachaticku je ten, že okamžitě dne 17. 10. zde Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj zakázala přesuny zvířat a nyní po potvrzení podezření nařídila vyšetřit na BSE tzv. kohortu vrstevnic. Ta sestává ze zvířat , která vyrůstala společně s dotyčnou krávou, v tomto případě je jich 34 kusů plus 3 žijící potomci.
Pakliže mezi nimi nebude zjištěn další kus pozitivní na bovinní spongiformní encefalopatii, neboli BSE, vrátí se život na hospodářství v Záblatí zase do starých kolejí.
Považujeme za vhodné zmínit, že chovateli přísluší za všechna zvířata utracená z důvodu nebezpečné nákazy, mezi které patří i BSE, od státu náhrada.
Každopádně lze říci, že je dobře, že přes všechny problémy, které vyšetřování na BSE provázejí, toto vyšetřování probíhá. Pouze takto lze garantovat, že se na pulty řeznictví nedostane nic pro zákazníky závadného.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down