Seznam nebezpečných psích plemen Slovensko nezavede

Novela příslušného zákona, který má předcházet útokům psů na lidi, seznam rizikových plemen neobsahuje

Slovensko zřejmě zcela odstoupí od záměru zpřísnit chov 14 psích plemen, mj. pitbulů a bandogů. Slovenské ministerstvo zemědělství původně chtělo pitbully zcela zakázat, později je s dalšími více než deseti plemeny přesunulo do kategorie zpřísněného chovu.
Proti zařazení některých psích plemen do „zpřísněného chovu“ se postavily chovatelské organizace a majitelé psů. Tento postup ministerstva zemědělství označili za protiústavní a za šikanování. Upozornili také na to, že agresivita a útok psa jsou pozorovány především u kříženců. Parlamentní výbor pro zemědělství proto zmíněný seznam z novely vyškrtnul. Zpřísněný chov zůstává, nově zde budou zařazeni jen tzv. nebezpeční psi, kteří již jednou napadli člověka nebo zvíře. Majitelé těchto psů budou muset zvířara venčit jen na vodítku a s náhubkem a budou muset absolvovat kynologická školení o potlačování psí agrese.
Podle novely se na veřejných prostranstvích budou psi pohybovat na vodítku a s náhubkem. V městech a obcích budou zřízeny nově oplocené výběhy k volnému pohybu psů, který bude možný také v lese. 
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *