16.11.2009 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šíření nové chřipky podle WHO

Účinná antivirotika Tamiflu a Relenza

Strategická poradní skupina expertů WHO (SAGE) na svém jednání tento týden urgovala farmaceutické společnosti, aby věnovaly plnou pozornost výrobě vakcín a doporučila zemím světa, aby jako s prioritními skupinami pro očkování počítaly s pracovníky ve zdravotnictví.
Děje se tak ve stejné době, kdy vědci poprvé detailněji informovali o způsobu, jakým se v těle virus prasečí chřipky šíří. Podle odborníků nezůstává virus (A)H1N1 v dutině nosní a hrtanu, jak se to většinou děje u sezónního chřipkového viru, ale postupuje dále do plic.
Testy provedené na fretkách, opicích a myších prokázaly, že se virus množí přímo v plicích, zatímco u sezónního tomu tak nebylo. Lidé, kteří prasečí chřipkou onemocní, jsou tak náchylnější k zápalu plic. Ministerstvo zdravotnictví ČR je v pravidelném kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací i s Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí, velmi pozorně sleduje vývoj situace a přijímá odpovídající nezbytná opatření. Testy ukázaly, že současnou podobu prasečí chřipky lze dobře léčit antivirotiky Tamiflu a Relenza.
Podle odhadů se virem už nakazilo přes milion lidí, zemřelo okolo pěti set nakažených. Jedná se o první pandemii dvacátéhoprvního století.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down