27.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situace na trhu prasat

Pokračuje masivní dovoz z Polska, především levného děleného vepřového masa.

Poměr poptávky a nabídky ve 46. týdnu na tuzemském trhu se nemění a pohybuje se od rovnováhy až k převisu nabídky, na Moravě i k výraznějšímu. Základní ceny znova klesly již na úroveň 38 až 40 Kč/kg JUT za studena, se kterou se již nelze smířit. Nejčastěji se základní cena pohybovala na úrovni 39 až 39,50 Kč. Tlak na cenu byl nezvykle silný. Porážková hmotnost se pohybuje většinou v rozpětí 110 až 115, výjimečně 120 kilogramů. Dosahovaná maximální cena prasnic v ČR zůstala na úrovni 25,50 Kč/kg ž. h.
V zemích EU-15 se podle ISN ceny ve 46.týdnu zvýšily ve Španělsku, Nizozemsku, Francii, Belgii, Velké Británii. Mírně poklesly v Itálii a Švédsku a stabilní zůstaly v Německu, Dánsku, Rakousku a Irsku. Nejvyšší ceny v tomto týdnu, 1,52 eur (56 % zmasilost, 79 % výtěžnost, bez DPH, ze dvora), bylo dosaženo ve Velké Británii, uvádí Centroodbyt.
Domácí spotřebitelská cena vepřové pečeně s kostí ve 45. týdnu podle šetření ČSÚ proti minulému týdnu narostla o 0,8 % a je na průměru 108,72 Kč/kg.
Někteří zpracovatelé řeší své náklady neúnosným snižováním nákupní ceny. Maďarští dovozci nadále nesouhlasí s jištěním dodávek bankovní zárukou, což zdůvodňují umrtvením finančních prostředků na jejich účtu. Z důvodu situace na vnitřním trhu jsme přistoupili na jejich podmínky a dodáváme prasata o živé hmotnosti minimálně 110 kg. Současná čistá realizační cena pro dodavatele je 30,50 Kč/kg ž.h., splatnost 30 dnů, dopravu a riziko ztrát z přepravy hradí odběratel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down