12.07.2002 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skandál s MPA v potravinách se rozrůstá

Ve středu se sešli na mimořádném zasedání v Bruselu členové Stálého výboru pro potravinový řetězec a zdraví zvířat (CVP) Evropské unie, aby zhodnotili situaci kolem obsahu hormonů MPA v potravinách. Vyzvali všechny státy EU, aby prověřily, které místní firmy patřily ke klientům výrobců závadných produktů, a na základě výsledků testů přijaly nezbytné kroky. EK dále zakázala 300 zemědělským farmám a 65 výrobcům krmiv v Nizozemsku jakýkoli vývoz.

Případ kontaminace potravinového řetězce hormony začal v Irsku, v Belgii a v Nizozemsku, ale zasahuje stále více zemí Evropské unie, připustila v Bruselu mluvčí Evropské komise. Irsko vyváželo do Belgie staré cukrovinky a léky, které obsahovaly MPA. Z nich pak firma Bioland vyráběla speciální sirup a dodávala jej výrobcům nápojů v Belgii a v Nizozemsku, v Nizozemsku sloužil rovněž k přípravě krmiva pro prasata. Krmiva Nizozemci dále prodávali odběratelům v dalších zemích EU.
Zatímco podezření z výroby závadných nápojů se týká některých podniků v Belgii, Německu a Nizozemsku, podezření kolem výroby a prodeje závadného vepřového masa se kromě těchto zemí vztahuje také na Itálii, Francii, Španělsko, Británii a Lucembursko. Stálý výbor pro potravinový řetězec a zdraví zvířat zhodnotí situaci opět 16. července.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down