12.09.2002 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škody v zemědělství a potravinářství přesáhly 3 mld. korun

Ministerstvo zemědělství prozatím vyčíslilo škody, které způsobily srpnové povodně v zemědělství a potravinářství, na zhruba 3,156 miliardy korun. Ztráty na rybách se obtížně vyčíslují, ale představují dalších asi 200 miliónů korun, řekl pro ČTK mluvčí ministerstva Martin Severa. Dalších více než osm miliónů činí hospodářská zvířata.

Ztráty potravinářů se podle dosavadních šetření pohybují kolem 1,036 miliard korun. K nejpostiženějším podnikům patří pivovar Eggenberg (184,5 miliónu), pivovar Samson, (156 miliónů) a Pražské pivovary (145 miliónů).
Metodika náhrady škod, na které nyní ministerstvo podle slov mluvčího pracuje, bude vycházet ze zkušeností po záplavách v roce 1997. Poslanecké sněmovně vláda předloží návrh, aby Pozemkový fond z letošního rozpočtu na pomoc zemědělcům uvolnil 500 miliónů korun a na nájemném a splátkách postiženým hospodářům odpustil asi 410 miliónů korun. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond by měl ve formě zvýhodněných půjček poskytnout dalších asi 200 miliónů korun a MZe se podle Severy zabývá ještě dalšími možnostmi podpory.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down