11.10.2004 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skončil sněm komory

Navýšení úhrad od státu nebo plnou úhradu od majitele chce prosadit Komora veterinárních lékařů ČR v systému úhrad tzv. státních zakázek, které slouží ke kontrole nebezpečných nákaz, jako je tuberkulóza, brucelóza nebo mor prasat. Podle prezidenta komory Jana Bernardyho zodpovědnost za zdraví zvířat nese chovatel, jenž by si tuto službu měl u veterináře objednat a případně si pak její úhradu se státní správou vyřešit sám.

Na sobotním sněmu KVL ČR Bernardy uvedl, že současný systém administrativně komplikuje práci veterinářům i zemědělcům, protože povinná vyšetření nyní musejí účetně vykazovat jedni i druzí. Bez ohledu na rostoucí náklady i daň z přidané hodnoty navíc veterináři dostávají už několik let stejné příspěvky na tuto činnost, což je naprosto neúnosné. Pokud by chtěl stát nynější systém zachovat, požadovali by veterináři alespoň dvojnásobek těchto částek.
Veterináři také kritizovali zvýšení sazby DPH u výkonů i veterinárních léčiv na 19 procent. Bernardy řekl, že chtějí prosadit, v rámci chystaných změn u DPH, snížení zpět na pět procent alespoň u léčiv. Tvrdí totiž, že vyšší DPH zakládá nerovné postavení na trhu. Řada léčiv je totiž stejná pro lidi i zvířata, přitom u léčiv pro lidskou potřebu je sazba nižší.
Dlouhou debatu dnes veterináři vedli i o podmínkách, za kterých se mohou stát členy komory lidé ze zemí mimo Evropskou unii. Bernardy uvedl, že například evidují zájem o členství asi 15 veterinářů z Ukrajiny. Sněm se shodl na třech zkouškách, které budou muset žadatelé o členství splnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down