Skot na jižní Moravě

V prvním pololetí se na jižní Moravě meziročně zvýšil počet chovaných kusů skotu o 747 na 61 824. Průměrná denní dojivost na krávu se zvýšila a převyšuje celorepublikový průměr (Český statistický úřad).

Počet dojnic poklesl velmi mírně. Tomu odpovídal pokles výroby mléka o 1,4 milionu litrů na 88,6 milionu. Krávy na jižní Moravě nadojily v pololetí průměrně 24,04 litru mléka denně, tj. meziročně téměř o litr více. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem je to o 1,35 litru více. Krajské průměry se pohybují okolo 18 až 25 litrů.

Chovatelé prodali v pololetí o 1,3 milionu litrů mléka více než o rok dříve (celkem 86,4 milionu litrů). V loňském roce klesla cena mléka až pod sedm korun za litr, letos pozvolna roste od osmi korun výše. Kvůli výkupní ceně se chovatelé loni potýkali s velkými finančními problémy. Většina z nich využila dotace a nemohla chov zrušit. Chovatelé čekali na příznivější ceny. Někteří převedli mléčné krávy na chov pro maso. Zemědělci zvažují založení vlastní družstevní mlékárny, aby nebyli závislí na výkupu od mlékáren.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *