16.02.2005 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skot přispívá ke globálnímu oteplování

Právě dnes vstupuje v platnost Kjótský protokol, který má zbrzdit hromadění tzv. skleníkových plynů, jež podle řady vědců mohou spustit nové vlny veder, sucha či záplav a do roku 2100 zvednout hladinu oceánů o téměř metr. Krávy a ovce pasoucí se na pastvě jsou spolu s botami kondičních běžců kuchyňskými lednicemi nebo tenisovými míčky jedním z producentů plynů, které globální oteplování způsobují.

Protokol, k němuž přistoupilo 141 zemí světa, ale oslabilo ho v roce 2001 odstoupení Spojených států, se soustřeďuje na omezení emisí oxidu uhličitého. Tento plyn vylučovaný při hoření fosilních paliv v elektrárnách, továrnách i automobilech je všeobecně považován za největší zdroj, jenž postrkuje nahoru celosvětové teploty. Dále bude usilovat o omezení směsi pěti méně běžných plynů, které jsou přítomné kdekoli od kravských žaludků po hliníkové pece a od pneumatik aut až po ledničky.
Koncentrace některých z nich, byť mizivá, neustále stoupá a například koncentrace metanu se od začátku průmyslové revoluce v 18. století zvýšila zhruba stopadesátkrát. Metan od hospodářských zvířat je největším zdrojem skleníkových plynů na Novém Zélandu, kde 49,2 procenta z nich v roce 2002 pocházelo ze zemědělství, což je více než z energetického průmyslu.Změny ve stravě či umělých hnojivech mohou pomoct snížit emise od hospodářského skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down