27.01.2003 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skryté šetření zjistilo ilegální praktiky na řeckých jatkách

Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat -Compassion in World Farming (CIWF) - a Evropská koalice pro hospodářská zvířata - European Coalition for Farm Animals (ECFA) - v těchto dnech představují videozáběry nelegálních metod, běžně používaných na jatkách v Řecku. V ČR tyto organizace zastupuje Společnost pro zvířata - z. o. ČSOP.

Záběry natočené v roce 2002 ukazují:
- Kozy zabité bez předchozího omráčení. Legislativa EU požaduje, aby zvířata byla omráčena (přivedena do bezvědomí) před přetnutím krku. Na jedněch jatkách jsou hrdla zvířat proříznuta za jejich plného vědomí. Zvířata jsou pak ponechána, aby vykrvácela.
- Na dalších jatkách jsou ovce omráčeny. Elektrické omračovací kleště byly ovšem k hlavě přiloženy na velmi krátkou dobu, proto se mnoho ovcí znovu probralo z bezvědomí před podříznutím hrdla. Toto je také ilegální; legislativa EU požaduje, aby omráčení vyvolalo okamžité a trvalé bezvědomí. Takto napolo omráčené a podříznuté ovce jsou pak pověšeny hlavou dolů, zatímco se zoufale snaží nadechnout.
Řecké správní orgány znají vážné problémy svých jatek již mnoho let, ale nevyvinuly žádnou činnost, aby tento stav změnily. Záběry natočené na video navazují na předešlé šetření CIWF v roce 1998, které ilegální metody porážení v Řecku již také ukázaly.
Postoj Evropské komise byl ve zprávě z roku 2001 k situaci na řeckých jatkách velmi kritický. Řecké správní orgány však dosud nebyly schopny ukončit utrpení zvířat a porušování zákonů. Tak očividné a bezostyšné porušování EU zákonů je výsměch ze strany Řecka, které nyní EU dokonce předsedá.
Natočené svědectví je v lednu 03 prezentováno médiím ve všech zemích EU a v některých zemích asociovaných.
Záběry ve formátu VHS a Beta cam jsou k dispozici v kanceláři Společnosti pro zvířata, Antala Staška 30, Praha 4, tel: 222 135 224, 603 851 334, s.pro.zvirata@ecn.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down