02.02.2007 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skupinové ustájení prasnic a automatizovaná detekce říje

Podmínky pro skupinové ustájení prasnic v EU jsou dány Směrnicí rady 2001/88/EEC.

Směrnice obsahuje specifické požadavky pro ustájení a v zájmu realizace pěti základních svobod zakazuje ustájení březích prasnic a prasniček na individuálních stáních a jejich vázání. Připouští určitou alternativu a dále specifikuje, aby prasnice a prasničky byly ustájeny ve skupinách v období od čtyř týdnů po připuštění do jednoho týdne před očekávaným porodem. Tyto požadavky se od ledna 2003 týkaly všech chovatelů, kteří budovali nové nebo rekonstruovali stávající stavby pro ustájení prasnic a od ledna 2013 budou platit pro všechny chovatele v EU. Počet skupinově ustájených prasnic se zvyšuje, např. v r. 2003 bylo v Dánsku skupinově ustájeno 50 % všech prasnic.
Realizace nové legislativy vyžaduje změny v řízení reprodukce. V souvislosti se skupinovým ustájením se začaly vyvíjet automatizované systémy pro detekci říje, jejichž cílem je usnadnit identifikaci prasnic v říji, redukovat manuální práci a zlepšovat pracovní podmínky.
Cílem studie z Dánska bylo podpořit účinnost automatizovaných postupů pro detekci říje u skupinově ustájených prasnic. V přehledu současných automatizovaných postupů jsou uvedena jejich omezení a popsány perspektivy dalšího vývoje.
Nejlepší výsledky přinášejí automatizované postupy, které monitorují chování prasnic specifické pro začátek říje (zájem o kance). Diskutuje se možnost využití i neautomatizovaných postupů. K perspektivním novým automatizovaným postupům patří například GPS – Global Positioning System, který monitoruje chování prasnic a měření elektrického odporu ve vagině – výsledek můžete posoudit na videozáznamu.
Liv Sci 2006;105(1-3):1-11.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down