10.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SLAK v Bulharsku

Nejen ČR, ale i ostatní členské státy věří, že se slintavka a kulhavka z Bulharska nezavleče dál do Unie. Bulharské veterinární dozorové orgány totiž zjistily u divokého prasete v provincii Burgas onemocnění slintavkou a kulhavkou. Nález potvrdila referenční laboratoř EU v britském Pirbrightu.

O zjištění SLAK (slintavky a kulhavky, FMD, Foot and Mouth Disease) v Bulharsku bude jednat Stálý výbor pro potravní řetězec a zdraví zvířat Evropské komise ve dnech 11. – 12. 1. 2011, kterého se účastní i zástupci SVS ČR. S největší pravděpodobností jde o případ zavlečení tohoto nebezpečného onemocnění z Turecka, kde se prakticky běžně vyskytuje a počty hlášených ohnisek se pohybují stále ve stovkách.
Pro Bulharsko to znamená přijmout mimořádná veterinární opatření, tj. uzavřít území, zákaz pohybu a přesunů hospodářských zvířat a to nejen vnímavých, tedy nejen přežvýkavců a prasat, a zvýšenou opatrnost v ochranném pásmu. Samozřejmě i zákaz obchodování a vývozu z daného území.
Pro ČR a pro Státní veterinární správu ČR je tento případ, v podstatě na hranicích EU, varováním, a znamená věnovat tomuto potenciálnímu problému velkou pozornost. Lidé ani chovy hospodářských zvířat nyní ohroženy nejsou. Určitě lze potvrdit, že jsme schopni v případě reálného nebezpečí přijmout dostatečná ochranná veterinární opatření. Stačí si vzpomenout na problémy, jaké zažívala Velká Británie s propuknutím této nákazy v roce 2001, a jaká opatření tehdy přijímala ČR.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down