08.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SLAK ve Velké Británii

SLAK je hlášena i z evropské části Turecka (Thrákie), kde se vyskytla i na počátku letošního roku.

Evropská komise umožnila od 12. 10. 2007 obchod s britským hovězím, skopovým a vepřovým masem za odpovídajících garancí, a to na základě přijatých opatření v rámci regionalizace.
Přestože se slintavka kulhavka objevila na našem území více než před 30 lety (v roce 1975), postupovali bychom razantním způsobem na základě tehdejších zkušeností a současné veterinární legislativy, aby se nákaza nemohla rozvléci.
Ve Velké Británii zaznamenali se slintavkou a kulhavkou velké problémy v roce 2001, kdy se kvůli nedostatečným opatřením nákaza rozvlekla na celé území Britských ostrovů a bylo utraceno přes 4 miliony kusů zvířat, ztráty byly vyčísleny na téměř 400 milionů eur. Nákaza letos nenabyla takového rozsahu a je patrné, že na základě zkušeností získaných před šesti lety zvládají britští kolegové situaci lépe.
V Turecku se nákaza vyskytuje často, naposledy letos v lednu. Z oblastí, kde se nákaza vyskytla se nesmí vyvážet žádná živá vnímavá zvířata ani tepelně neopracované produkty. Je důležité varovat všechny turisty a cestující do těchto oblastí, kteří nesmějí odsud dovážet žádné potraviny živočišného původu. Ty jim budou na místech vstupu do členských zemí EU zabaveny (zejména na letištích).
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down