18.01.2007 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slintavka a kulhavka z Turecka by nás neměla ohrozit

V ČR byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.

Zkušenosti se SLAK - ve Velké Británii před šesti lety jsou stálým varováním.
Ve Velké Británii trvalo neúměrně dlouhou dobu, než byla přijata odpovídající opatření, což ve svém důsledku znamenalo ztráty více než čtyř milionů kusů zvířat. Zdolání této nákazy zde stálo více než 360 milionů eur. Výskyt slintavky a kulhavky letos Turecko počátkem ledna nahlásilo v oblasti okolo Edirne, tj. blízko řeckých hranic. Veterinární orgány již přijaly odpovídající opatření – uzavření postiženého území, zákaz přesunu vnímavých zvířat a utracení zvířat postižených.
Pro případné cestující do Turecka platí nejvyšší obezřetnost – vyhnout se postiženému regionu - a důsledně dodržovat zákaz dovozu potravin živočišného původu do EU, a to i potravin pro vlastní potřebu. Tento zákaz platí bez ohledu na to, zda v některé nečlenské zemi slintavka a kulhavka je anebo není. Na letištích celní orgány dodržování tohoto zákazu kontrolují.
Díky veterinárním opatřením se naše republika zavlečení SLAK ubránila i tehdy, když se vyskytla v naší bezprostřední blízkosti a když tato nákaza vzplanula v roce 2001 na Britském souostroví.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down