Slovenští vědci vyvinuli vakcínu proti klíšťatům

Vakcína je založena na účincích proteinu 64TRP.

Významného úspěchu dosáhli slovenští vědci Milan Labuda, Martina Ličková a Mária Kazimírová, kteří se ve spolupráci s britským týmem oxfordské profesorky Patricie Nuttalové rozhodli zacílit nově vyvíjené očkovací látky přímo na přenašeče. Tým Patricie Nuttallové objevil ve slinách afrického klíštěte Rhipicephalus appendiculatus protein, kterým se klíště přichytí do rány v kůži a využil jej k výrobě očkovací látky. První testy, jejichž výsledky Britové zveřejnili už v roce 2002, dopadly nad očekávání slibně.
Vše nasvědčovalo tomu, že by protilátky vytvořené po vakcinaci mohly působit hned na několika místech. V kůži očkovaného zvířete nebo osoby by se mohly protilátky vázat na proteinové „lepidlo“ ze slin klíštěte. Díky tomu má klíště jen malou šanci se na svého nedobrovolného hostitele přisát. Klíště nemá vyhráno ani když se zakousne do kůže a nasaje krev očkované osoby. Spolyká krev i s protilátkami a uhyne na těžké poškození trávícího traktu. Fatální problémy čekají i na původce choroby, kterého by klíště zavleklo do krve očkované osoby. Protilátky jej zbaví důležité podpory proteinů ze slin klíštěte. Ve spolupráci ze slovenskými vědci z Ústavu zoologie a Ústavu virologie Slovenské akademie věd potvrdili Britové, že očkovací látka nepůsobí jen proti africkému klíštěti. Její účinky jsou patrné i u jeho četných příbuzných z různých koutů světa včetně i u nás rozšířeného klíštěte obecného. Výsledky těchto velice slibných pokusů jsou uvedeny v předním vědeckém časopise PLoS Pathogen.
Vakcína chrání myši před klíšťovou encefalitidou podobně jako vakcína cílená přímo proti virovému původci této choroby. Na rozdíl od tradiční protivirové očkovací látky ale navíc ničila i klíšťata.
Vakcína bránila i šíření viru. Když byly očkované myši napadeny jak klíšťaty nakaženými virem encefalitidy, tak i klíšťaty, která virus v těle nenesla, pozorovali vědci výrazně menší podíl přenosu viru z nakažených na „zdravá“ klíšťata.
Vakcíny proti přenašečům by se mohly uplatnit v boji proti řadě nebezpečných chorob přenášených nejen klíšťaty, ale i komáry, mouchami či blechami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *