Směrnice EU zakáže veterinárním lékařům prodávat antibiotika

Komora veterinárních lékařů České republiky neuspěla se snahou v Evropském parlamentu, která měla zabránit schválení směrnice, podle níž nebudou moct prodávat antibiotika, ale pouze předepisovat.

Směrnice má pomoct řešit problém s rezistencí vůči antibiotikům, podle českých veterinářů však jde o nesmysl a varují před důsledky, uvedl na tiskové konferenci v Brně prezident komory Jan Bernardy. Návrh podala Dánka Anna Rosbachová z Komise pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. V její zemi nařízení pomohlo snížit rezistenci bakterií u prasat, ve Španělsku a Itálii však nezafungovalo. Klíčový problém je, že rezistence bakterií na antibiotika vzniká z 95 procent v humánních nemocnicích. Problém je závažný, evropští poslanci se jej však rozhodli vyřešit po svém,“ řekl člen představenstva komory Martin Grym.
Čeští veterináři se snažili lobbovat u českých europoslanců, aby zvedli proti návrhu ruku, přesto byl přijat. Od roku 2015, pokud směrnici schválí i Evropská komise, budou antibiotika jen předepisovat. „Klient s nemocným zvířetem tak půjde do lékárny a tam si lék koupí. Povede to však k tomu, že ho to vyjde často dráž, protože nebude potřebovat celé balení,“ míní Martin Grym. Další důsledek je podle komory ten, že se začnou obcházet veterináři a antibiotika se budou používat nesprávně. „Když někomu doma polovina balení zbude, použije ho příště bez konzultace s lékařem, nebo ho prodá známému, který bude mít nemocného psa,“ uvádí si M. Grym. „Ovšem problém s rezistencí bakterií vůči antibiotikům to nevyřeší,“ dodal.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *