09.09.2011 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna podpořila zvýšení rozpočtu MZe

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh na zvýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství o 1,1 miliardy korun. Finance mají směřovat na národní spolufinancování unijního Programu rozvoje venkova a k podpoře tuzemských chovů prasat. Změnu vláda předložila k novele zákona o Pozemkovém fondu, ze kterého se budou čerpat peníze.
Peníze z národních zdrojů určené na spolufinancování projektů, které jsou k dispozici v letošním rozpočtu, nestačí podle vlády na to, aby bylo možné čerpat peníze z evropských fondů v plném rozsahu. Z toho pak podle ministerstva nastávají problémy s vyplácením nárokovaných dotací, které úřad poskytuje prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.
Dalším důvodem zvýšení rozpočtu MZe je nepříznivá situace na trhu s vepřovým masem a dlouhodobý pokles soběstačnosti ČR v jeho výrobě. Pracovní skupina vytvořená začátkem roku Ministerstvem vyhodnotila nejpřijatelnější možnost pomoci chovatelům prasat, a to z národních dotačních programů, respektive z dotačního programu Nákazový fond.
V r. 1999 se v tuzemsku chovalo přes čtyři miliony prasat. Od loňského roku klesly počty prasat o 160.000 kusů, tj. 8,4 procenta, na 1,75 milionu. Méně se jich v zemi chovalo naposledy v roce 1945. Snižovaly se především stavy prasnic, které poklesly o 15,3 procenta, na 112.000 kusů. Podle Agrární komory ČR klesne letos soběstačnost výroby vepřového masa u nás pod 50 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down