06.02.2008 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna povolila kontaktní norování, přehlasovala Senát

Poslanci tento způsob norování podpořili v rámci schvalování novely zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Lovečtí psi zřejmě opět budou moci při výcviku přijít do kontaktu s lovenou zvěří. Dosud byla liška ve cvičné noře od psa oddělena mřížkou, poslanci dnes ale přehlasovali Senát a již podruhé podpořili ustanovení, které tuto mřížku odstraňuje. Předlohu nyní posoudí prezident ČR.
Poslanci kontaktní norování podpořili v rámci schvalování novely zákona na ochranu zvířat proti týrání již loni v prosinci, Senát jim ale v lednu novelu vrátil s tím, že si kontaktní norování nepřeje. Dolní komora nyní zákon přehlasovala a potvrdila svou původní verzi.
Zastánci zachování mřížky argumentovali mimo jiné tím, že kontaktní norování je v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech. Odstraněním mřížky podle nich ČR dělá v ochraně živočichů krok zpátky. Kritici oddělení psa a lišky ale argumentují tím, že norníka je třeba před skutečným norováním řádně vycvičit, čemuž prý mřížka brání. Nevycvičený pes je pak v praxi vystaven neúnosnému riziku a jde naopak o týrání tohoto psa, míní. Myslivci mají potom strach své psy do nor vůbec pouštět, lišky jsou přemnožené, což podle některých poslanců vede k úbytku jiné zvěře - křepelek či třeba zajíců. "Nám vlastně ubylo i norování a zvětšil se počet lišek," poznamenal k dopadům současné legislativní úpravy například Karel Kratochvíle (ČSSD). Někteří poslanci se ohradili proti tomu, aby byli myslivci líčeni jako škůdci. Jsou to podle nich právě myslivci, kteří chrání přírodu.
Senátní verze ve sněmovně neuspěla jen těsně - k jejímu schválení chyběly tři hlasy. Pro byli všichni přítomní zelení, drtivá většina lidovců, další kluby hlasovaly nejednotně.
Potom se hlasovalo o původní sněmovní variantě, která mřížku odstraňuje. Tato verze již dostatečnou podporu získala. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) na poslance apeloval, aby to nedopustili, protože předloha se týká i mnoha dalších oblastí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down