11.03.2008 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna proti kontaktnímu norování, zvířata bude dělit mřížka

Lovečtí psi nebudou při výcviku v kontaktu s lovenou zvěří.

Sněmovna neschválila tzv. novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která uvedenou mřížku odstraňovala.
V minulých měsících přitom dolní komora spornou novelu dvakrát podpořila, nejprve ji ale poslancům vrátil Senát a pak ji vetoval i prezident Václav Klaus. Prezidentské veto poslanci nepřehlasovali.
Zastánci zachování mřížky argumentovali mimo jiné tím, že kontaktní norování je v rozporu s dohodou Rady Evropy o ochraně zvířat v zájmových chovech.

Odstraněním mřížky by podle nich Česká republika udělala v ochraně živočichů krok zpátky. Ani dnešní praxe, kdy mřížka ve cvičné noře je, není podle nich pro lišky nijak příjemná. Kritici oddělení psa a lišky ale říkali, že norníka je třeba před skutečným norováním řádně vycvičit, čemuž prý mřížka brání. Nevycvičený pes je pak v praxi vystaven neúnosnému riziku a jde naopak o týrání tohoto psa, míní. Myslivci mají pak strach psy do nor vůbec pouštět, lišky jsou přemnožené, což podle některých poslanců vede k úbytku jiné zvěře – třeba křepelek a zajíců.
Mřížka tedy zůstává zachována. Současně ale dnešní rozhodnutí dolní komory znamená, že nezačnou platit ani další ustanovení novely, která jinak podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) například zvyšovala ochranu zemědělských zvířat při přepravě. Poslanci měli jen dvě možnosti, buď hlavu státu potřebnou většinou přehlasovat a znovu kontaktní norování schválit, nebo předpis neschválit vůbec, což se nakonec stalo.
Poprvé poslanci odhlasovali kontaktní norování loni v prosinci. Podruhé pak kontaktní norování podpořili v únoru, když přehlasovali Senát, který jim předlohu právě kvůli norování vrátil. Do třetice se o uvedené otázce hlasovalo 11. 3. 2008, protože novelu sněmovně po Senátu vrátil i prezident. Kdyby ho chtěla sněmovna přehlasovat, muselo by pro hlasovat nejméně 101 poslanců. To se ale nestalo - pro bylo jen 86 ze 174 přítomných poslanců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down