27.11.2003 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna schválila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou včera 145 hlasy ze 184 přítomných schválila sněmovna, by měla zajistit lepší podmínky přepravy hospodářských zvířat, výslovný zákaz pokusů na zvířatech kvůli vývoji kosmetiky, ale i určité omezení cirkusové drezury a pojízdných zvěřinců. Předlohu nyní posoudí Senát a prezident.

Miloš Kužvart, bývalý ministr životního prostředí řekl, že novela dává možnost vynutit dodržování lepších podmínek také pro hospodářská zvířata a že novela rozhodně není likvidační ve vztahu k cirkusům. Jeden ze schválených pozměňovacích návrhů hovoří třeba o tom, že zvířeti, které po převozu na jatka není odvedeno rovnou na porážku, musí provozovatel zajistit přístup k vodě a ochranu před nepřízní počasí. Novela rovněž zakazuje začínat s drezúrou například nově narozených opic, lachtanů a kytovců, ovšem vyjma delfínovitých. Aktivisté míní, že výjimka vztažená na delfíny je výsledkem lobby, která chce v Praze delfinárium. Kvůli zákonu se ráno před sněmovnou sešlo několik aktivistů ze sdružení Ochrana zvířat. Před rozvinutým transparentem s nápisem "Zvířata v cirkuse - otroci naší zábavy" poslancům rozdávali letáky se svými argumenty.
Jednoznačný zákaz pokusů kvůli kosmetice Ochrana zvířat přivítala, v letáku ale připomněla, že tyto pokusy se v České republice už v roce 2002 neprováděly. Aktivisté naopak odmítli jeden z pozměňovacích návrhů, který sněmovna nakonec schválila a který podle nich umožňuje rodeo či koridu. Sněmovna odmítla návrh, který by znamenal postupný zákaz chovu šelem kvůli kožichu, mělo jít o farmy s liškami a norky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down