15.12.2008 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna schválila rozpočet SZIF i dotace v zemědělství

Program udržování a zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat, nákazový fond

Poslanecká sněmovna schválila návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na příští rok. Odsouhlasila také dotační programy, které vyplácí stát podle zákona o zemědělství. Návrh sněmovně předložilo ministerstvo zemědělství.
Fond má mít v příštím roce k dispozici 30,4 miliardy korun, což je o devět miliard méně než letos. Většina peněz bude zabezpečovat společnou zemědělskou politiku. Na dotační programy v příštím roce půjde celkem 1,1 miliardy korun. Například na podporu včelařství to má být 70 milionů korun, na zlepšení zdravotního stavu ovocných sadů i kvality pěstovaného ovoce 60 milionů, na podporu Národního hřebčína v Kladrubech a Zemských hřebčinců v Písku a Tlumačově poputuje 65 milionů korun.
Dotační programy pro příští rok kladou důraz na takzvané agroenvironmentální prvky, jimiž jsou například biologická a fyzikální ochrana jako náhrada chemické ochrany rostlin, podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách či podpora restrukturalizace ovocných sadů. Programy se dále věnují ozdravování polních a speciálních plodin či mají za cíl zabránit rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat.
Zvyšování takzvané plemenné hodnoty hospodářských zvířat by v příštím roce mělo pomoci k udržování a zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat, k ozdravování polních a speciálních plodin, součástí programu je i tzv. nákazový fond.
Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou, která zprostředkovává finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. Dotace z EU jsou v rámci společné zemědělské politiky poskytovány z Evropského zemědělského záručního fondu (EAGF) a v nynějším programovacím období také z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a z Evropského rybářského fondu (EFF).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down