07.04.2009 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna se bude zabývat zákazem obchodu s kůžemi koček a psů

Novelou se upravuje veterinární zákon a zákon o ochraně spotřebitele

Normu, která vychází z nařízení Evropské unie, poslanci vyslali k projednání do zemědělského výboru. Podle novely by veterinární ústavy měly analyzovat předměty dovážené například z Číny, jestli neobsahují prvky kočičích a psích kůží. Norma zavádí pokutu až milion korun za porušení zákona.
Změnu, na níž se domluvili europoslanci se zástupci členských zemí v Radě EU, musí parlamenty států přijmout. Toto nařízení bylo přijato na základě znepokojení veřejnosti v Evropské unii nad dovozem hlavně hraček z Číny, kde byly použity výrobky z kočičích kůží. Státní veterinární správa novelu vítá, podle jejího mluvčího Josefa Dubna pocházejí tyto kůže dovážené z asijských zemí ze zvířat, která jsou mnohdy týrána. Státní veterinární správa získá pravomoc určit veterinární ústav, který v případě nejasností zjistí, zda výrobky pocházejí ze psí nebo kočičí kůže.
Nové kontrolní pravomoci v této oblasti získá také Česká obchodní inspekce. Poplatky za kontrolu dovezených kůží psů a koček na Pohraniční veterinární stanici se stanovují v minimální částce 55 eur (asi 1250 korun) za zásilku. Tato částka ale může vzrůst o náklady uskladnění zásilky, pokud bude nutné zjistit, z jakého zvířete kůže pochází. V případě pozitivního výsledku vyšetření je nutno ještě počítat s náklady na likvidaci zásilky.
U dovozců se však nepředpokládají náklady související s ověřováním výrobků z kůží, protože mohou požadavek na ověření přenést na své dodavatele v rámci smluvních ujednání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down