30.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snížení stavu divočáků

Kvůli africkému moru prasat by se měly v Evropě markantně snížit stavy divočáků. V tuzemsku by se měly snížit až o 90 procent, oznámil českým novinářům na berlínském zemědělském a potravinářském veletrhu Grüne Woche Jiří Milek, ministr zemědělství.

Na opatření v souvislosti s nákazou by Česká republika mohla uvolnit zhruba 200 milionů korun. Pouze na zvýšení zástřelného uvolní stát zhruba 49 milionů korun, odhaduje ministerstvo.

V současnosti se odhaduje pohyb 40 až 50 prasat na tisíc hektarů honitby, kde se černá zvěř vyskytuje (maximální počet je pět prasat na tisíc hektarů). V Německu plánují myslivci snížit stavy o 70 procent. Snížení populace černé zvěře je jednou z priorit i pro naše myslivce. Ve svém prohlášení hovoří o nutnosti poklesu 70 až 80 procent. K tomu je zapotřebí výrazné posílení pravomocí státní správy myslivosti ve vztahu ke kontrolním mechanismům lovu a stanovení plánu lovu. Současný systém myslivosti v ČR musí být precizně revidován, uvádí na svém webu Českomoravská myslivecká jednota. Loni se zvýšil počet zastřelených divočáků meziročně o třetinu, na více než 217 000. Ministerstvo zemědělství zvyšuje zástřelné za divočáky, v okrese Zlín bude znovu pomáhat policie. Nákaza byla u nás potvrzena ve zlínském okrese u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat.*

Do chovů domácích prasat se nákaza nerozšířila.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down