28.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snížení stavu skotu na Novém Zélandě

Největší vývozce mléčných výrobků, Nový Zéland, plánuje utracení 126 000 krav kvůli infekci vyvolané bakterií Mycoplasma bovis. Bakterie způsobuje u skotu vážná onemocnění s velkými ekonomickými ztrátami.

Mykoplazmata byla ještě nedávno považována za původce sekundárních infekcí. Důvodem byla skutečnost, že byla často izolována ze zvířat postižených jinou infekcí, ale i zvířat zdravých. Mykoplazmové infekce jsou v současné době celosvětovým problémem, jehož význam v posledních letech v  chovech skotu výrazně narůstá. Mycoplasma bovis má široké spektrum patogenního působení, je příčinou reprodukčních problémů skotu, byla prokázána v abortovaných fétech, způsobuje mastitidy, artritidy, subkutánní abscesy, keratokonjuktivitidy, otitidy, byla přítomna i v mozku zvířat vykazujících neurologické příznaky. Hlavním problémem jsou pneumonie telat. Odhaduje se, že v Evropě se M. bovis podílí jednou čtvrtinou až jednou třetinou na ekonomických ztrátách způsobených respiračními infekcemi (Pospíchalová J., Zendulková D. Mycoplasma bovis v českých chovech skotu. Veterinářství 2012;62:558-564).

 Novozélandské úřady do kampaně, jejímž cílem je úplné vymýcení bakterie v zemi, investují více než 880 milionů novozélandských dolarů (13,44 miliardy Kč). Chov dobytka se významně podílí na prosperitě novozélandské ekonomiky. Izolace souostroví je určitou prevencí zavlečení nemocí z jiných zemí. Na Novém Zélandu byla Mycoplasma bovis poprvé identifikována loni v červenci na jedné z farem na Jižním ostrově. Na farmách, kde byl výskyt bakterie potvrzen, zvažují novozélandské úřady utracení všeho skotu, včetně jedinců zdravých. Postižení farmáři obdrží od státu pomoc a odškodné.Farmáři chovají v zemi zhruba deset milionů krav, dvě třetiny chovány na mléko, ostatní na maso. Velká část exportu míří do Číny.

Mycoplasma bovis byla doposud zjištěna na 38 farmách v různých novozélandských lokalitách. Očekává se zvýšení počtu pozitivních jedinců na dalších farmách. Novozélandské úřady provádějí velmi přísné kontroly, přesto nebylo doposud zjištěno, odkud byla infekce do země zavlečena. V uplynulých měsících bylo utraceno 24 000 krav, nejméně 126 000 dalších jedinců má být utraceno během příštích dvou let. Náklady na vymýcení bakterie v následujících deseti letech se odhadují na 886 milionů novozélandských dolarů.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down