Soběstačnost ve vepřovém mase klesne

Vzrostl dovoz vepřového masa ze zahraničí

Loni bylo dovezeno do České republiky 177.000 tun vepřového masa.Toto množství představuje zhruba 40 procent celkové spotřeby masa u nás. Pokud se aspoň částečně nevyrovnají podmínky tuzemských chovatelů z EU, odhaduje se, že letošní soběstačnost u vepřového masa klesne pod 50 procent.
Stavy prasat u nás loni poklesly o pětinu, tj. na dva miliony. Stejným poměrem vzrostl dovoz vepřového masa ze zahraničí. Důvod je ten, že obchodní řetězce snižují v krizi ceny masa. Zpracovatelé masa tento tlak přenášejí na chovatele. Před do EU v r. 2003 naši chovatelé pokryli celý domácí trh a zhruba pětinu masa vyvezli.

V ČR je v současné době zhruba 125.000 prasnic, které jsou klíčové pro budoucí chovy prasat. Před vstupem České republiky do EU jich chovatelé měli dvakrát více. To souvisí s nerovnými podmínkami na jednotném evropském trhu. Tuzemští zemědělci dostávají na hektar půdy jen poloviční dotace ve srovnání s dřívějšími členskými zeměmi EU. V Čechách ale platí specifické podmínky, chovatelé prasat nemají žádnou půdu, a proto nedostávají dotace vůbec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *