Spojené státy očekávají třetí případ BSE

Podezření na třetí případ takzvané nemoci šílených krav (BSE) mají ve Spojených státech. Vzorky mozku podezřelé krávy projdou nyní novými testy v amerických a britských laboratořích a konečné výsledky budou známy příští týden.

Asi 12letá inkriminovaná kráva pochází z USA. První testy přinesly podle hlavního veterináře Johna Clifforda nejednoznačné výsledky. Kráva byla utracená poté, co měla v dubnu potíže při porodu. Clifford připustil, že v práci veterinářů na nižší úrovni nastalo v tomto případě prodlení a staly se i další chyby.
Zástupci amerického dobytkářství po zprávě ujistili, že americké hovězí zůstává díky systému monitorování pro konzumaci bezpečné. Spotřebitelské skupiny však vyzvaly k posílení programu dozoru a ochrany. Ministr zemědělství Mike Johanns řekl, že na změny tohoto programu zatím čas nedozrál.
První případ bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) se v USA objevil v prosinci 2003 ve státě Washington a šlo tehdy o krávu původem z Kanady. Tento případ vyvolal obavy z bezpečnosti amerického hovězího masa a Japonsko s Jižní Koreou od té doby udržují zákaz dovozu tohoto masa z USA. Druhý případ, kdy šlo o první šílenou krávu původem z USA, ministerstvo potvrdilo minulý měsíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *