04.04.2005 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolková vláda Německa představila sanační program určený k boji proti paratuberkulóze v podnicích s chovem skotu, ovcí a koz

Paratuberkulóza je nevyléčitelné infekční onemocnění přežvýkavců. Podle Spolkové vlády existuje podezření, že by mohla existovat příčinná souvislost mezi tímto onemocněním a Crohnovou nemocí, která se vyskytuje u lidí a způsobuje dlouhotrvající, nevyléčitelné záněty střev a úporný průjem. Vzájemná souvislost nebyla dosud prokázána, ale také nebyla jednoznačně vyvrácena.

Realizace spolkové směrnice poskytne zemědělským podnikům závažné opěrné body. V současné době neexistuje žádná spolehlivá diagnostická metoda. Zavedení plošného vyšetřování mapujícího rozšíření onemocnění není proto ještě možné. Také vyšetření jednotlivých zvířat se vykazuje pouze omezenou vypovídací schopností. Nemocná zvířata je možné zjistit pouze na základě mikrobiologického vyšetření. Negativní mikrobiologický nález ale ještě neznamená, že je zvíře zdravé a není možné jeho prostřednictvím zavléci onemocnění do chovu.
Spolkový svaz praktikujících veterinárních lékařů varuje před vytvářením paniky a voláním po eliminaci mléka. Nabádá politiky a vědce, aby se zaměřili na vývoj lepších diagnostických metod a praktičtější koncepce sanace.
Podle názoru dolnosaského veterinárního lékaře Dr. Steina je třeba v současné době výrazněji orientovat diskusi o paratuberkulóze a onemocnění Morbus Crohn na mléko. Na toto téma je třeba pohlížet spíše jako na celospolečenský problém. Podle jeho vlastního odhadu je mléko – pokud vůbec – nevýznamným způsobem přenosu původce onemocnění. Podstatně závažnějším problémem je celkové znečištění životního prostředí původcem onemocnění – jezera, potoky, řeky, pitná voda, břehová infiltrace, zelenina, divoká zvěř, domácí zvířata apod. Dr. Stein proto žádá politiky a vědce, aby také zaměřili výraznějším způsobem svoji pozornost na tato možná rizika přenosu infekce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down