Spor úředníků blokuje potravinářům stamilionové dotace z EU

Ministerstvo zemědělství a ministerstvo průmyslu a obchodu se přou o to, kdo odpovídá za přidělení dotací potravinářům z Operačního programu Evropské unie. České potravinářské firmy přišly téměř půl miliardy korun.

Na ministerstvo průmyslu podali zpracovatelé již asi sto žádostí a nyní se dozvěděli, že na peníze nemají nárok. Zpracovatelé se tak cítí ošizeni. Například zemědělci už loni získali z Bruselu více než 13 miliard korun. Obě ministerstva vinu za potíže zpracovatelů odmítají a zodpovědnost si nepřipouští. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (program průmyslu a podnikání) se musí potravináři začít obracet na ministerstvo zemědělství, protože se na ně vztahuje jiný typ Operačního programu (rozvoj venkova).
Podle úředníků je zádrhel v tom, že pokud například mléko nebo maso patří do prvního stupně zpracování, dotace by mělo dávat ministerstvo zemědělství; ale ve fázi, kdy se do připraveného masa přidává koření k výrobě uzenin, má zboží už patřit do programu, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Spor je plně v kompetenci českých institucí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *