28.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sršeň asijská (Vespa velutina nigrithorax) v Evropě a rizika pro včely

Pijáček M., Kudělková L. Sršeň asijská (Vespa velutina nigrithorax) v Evropě a rizika pro včely. The Asian hornet (Vespa velutina nigrithorax) in Europe and risks to honey bees. Veterinářství 2023;73(12):119-122.

SOUHRN

Poddruh nebezpečné sršně asijské (Vespa velutina nigrithorax), který byl v roce 2004 náhodně zavlečen z Asie do Francie, se postupně rozšířil do velké části Evropy. V loňském roce v září došlo k dalšímu rozšíření sršně asijské do Maďarska a začátkem měsíce října byl první výskyt této nebezpečné sršně potvrzen také v České republice. S ohledem na predační chování sršně asijské, které je zaměřeno na včely, tak může rozšíření sršně asijské na našem území včelařům působit značné škody na včelstvech.

SUMMARY
A subspecies of the dangerous Asian hornet (Vespa velutina nigrithorax), which was accidentally introduced from Asia to France in 2004, has gradually spread to a large territory of Europe. Last year, in September, the Asian hornet spread further to Hungary, and at the beginning of October, the first occurrence of this dangerous hornet was also confirmed in the Czech Republic. With regard to the predatory behavior of the Asian hornet, which is aimed at honeybees, the spread of the Asian hornet in our territory can cause significant damage to honeybee colonies.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down