22.06.2007 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stále aktuální zoonózy nejen v Evropě

Seminář připravila dne 14. 6. 2007 společnost Bioveta a. s. ve spolupráci s firmou A-VET Hill´s.

Společnost Bioveta a. s. ve spolupráci se společností A-VET Hill´s připravila dne 14. 6. 2007 již druhý odborný seminář pro malá zvířata zaměřený na terapii a prevenci infekčních onemocnění psů a koček v brněnském hotelu Myslivna. Seminář se stejnou problematikou, který uváděl zástupce společnosti MVDr. J. Bartl, proběhl také v Praze.
MVDr. J. Chumela (Bioveta a. s.) upozornil na stále aktuální nebezpečí vztekliny, nejstarší známé zoonózy, a seznámil přítomné posluchače s novými poznatky z konference o vzteklině (Towards the elimination of Rabies in Eurasia), která proběhla od 27. do 30. 5 2007 v Paříži (OIE). Hlavním tématem konference bylo jak uchránit Euroasii před vzteklinou, zvýšení rizika přenosu vztekliny z Asie psem mývalovitým na evropské lišky a vývoj nových rekombinantních orálních vakcín proti vzteklině, včetně vakciny založené na expresi glykoproteinu G v kukuřici. Prevence vztekliny u lišek v ČR spočívá i nadále v orální vakcinaci pomocí vakcín, které jsou u nás od r. 1989 letecky rozprašovány. Od r. 2003 je ČR prostá vztekliny.
MVDr. J. Nepeřený (Bioveta a. s.) se zabýval celosvětově rozšířenou leptospirózou. Lidé se nakazí nejen v tropických a subtropických oblastech močí rezervoárových zvířat nebo kontaminovanou vodou. Průběh onemocnění kolísá od lehkého po velmi těžký až smrtelný. Imunoprofylaxe spočívá v aplikaci účinných, multivalentních vakcín (Biocan L, Biocan LR).
MVDr. P. Miklišová (A-VET Hill´s) představila nové speciální krmivo pro kastrované kočky NeuteredCat (young adult od šesti měsíců do šesti let a mature adult pro kočky od sedmi let), které hraje rozhodující úlohu v případných postkastračních změnách hmotnosti tím, že spaluje tuk, pomáhá budovat svalovinu a podporuje zdravé močové cesty.
Pro idiopatická onemocnění FLUTD je vhodná Prescription diet c/d se sníženým obsahem stavebních prvků pro tvorbu oxalátů a struvitů. Pro prevenci nádorových onemocnění byla na trh nově uvedena Prescription diet k/d s vyšším obsahem tuků a sacharidů a limitovaným množstvím proteinů.
Prof. V. Svobodová (VFU Brno) prezentovala účinný postup proti parazitárním infekcím u psů a koček. Upozornila na nebezpečí zoonóz toxokarózy, trichuriózy, giardiózy a echinokokózy, včetně zablešení a zaklíštění. Přítomní posluchači získali nové informace týkající rezistence, zásad prevence a terapie dehelmintizace psů a koček.
Nákazy v chovech koček, komplex kočičí rýmy, virová onemocnění koček a srovnání jejich výskytu v Evropě přednesla MVDr. P. Tegelová z Veterinární kliniky Medipet, Zlín. Autorka uvedla také zajímavou kazuistiku nejčastější endokrinopatie u koček, diabetes mellitus, včetně její etiologie, diagnostiky a terapie.
Odborný seminář ukončil MVDr. M. Dvořák (VFU Brno) svou odbornou přednáškou na téma komplikace v ortopedii.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down