Stanovišť s původcem varoázy ubývá

Kontroly možné rezistence roztočů jsou nutné

Letos je po vyšetření měli z úlů zřejmé, že i letos je situace příznivá. Bez nálezu původce varroázy je 46 % stanovišť (tj. míst, kde jsou umístěny úly) a pouze 11 % stanovišť s výskytem tří roztočů na včelstvo.
V porovnání s rokem 2008, kdy na základě uplatňování důsledných ozdravovacích opatření, došlo k výraznému zvýšení počtu stanovišť bez nálezu roztočů (58 %), je to za poslední léta druhý nejlepší výsledek. Protože zdravotní stav včelstev negativně ovlivňují změny klimatu, působení pesticidů či smog v prostředí, jsou včely více citlivé na působení roztoče Varroa destructor. A následkem toho jsou i mnohem vnímavější k dalším nákazám, např. nosemózu. Toto houbové onemocnění způsobuje Nosema ceranae a Nosema apis.
Státní veterinární správa ČR prostřednictvím krajských veterinárních správ včelaře upozorňuje, aby postupovali při ošetření včelstev v letošním roce úplně stejně jako v uplynulém roce. Zároveň upozorňuje i na nutné kontroly možné rezistence roztočů. Zásady tlumení varroázy jsou podrobně uvedeny www.svscr.cz.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *