25.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát chce omezit možnost obchodu s primáty

Novela má povolit prodej a koupi primátů pouze veterinárně schváleným zařízením.

Počítá s tím vládní návrh novely zákona o obchodu s chráněnými rostlinami a živočichy. Sněmovna dnes předlohu propustila do další fáze projednávání, takže se jí mohou začít zabývat parlamentní výbory.
Novela má povolit prodej a koupi primátů pouze veterinárně schváleným zařízením, která chovají opice nebo poloopice výhradně za účelem vystavování zvířat a vzdělávání veřejnosti, zachovávání druhů a základního nebo aplikovaného vědeckého výzkumu.
Norma má také zakázat dovoz tuleních kůží z míst, kde jsou tato zvířata nelidsky ubíjena. Návrh novely vyvolal počátkem roku rozruch kvůli plánu radikálního omezení chovu primátů, tygrů a želv mimo zoo. Chovatelé papoušků a dalších exotických zvířat se obávali, že se zákaz chovu primátů rozšíří i na další druhy, což povede k zániku chovů. Kontroverzní formulace nakonec v normě nebude, vypadla v připomínkovém řízení.
Novela má také rozvést povinnost vedení písemných záznamů o obchodu s ohroženými druhy a povinnost prodejců předat kupujícímu doklady o legálním původu exempláře a informovat ho o zákonných podmínkách nakládání se zvířaty. Také chovatelé budou muset vést širší písemné záznamy o chovu. Norma má dále stanovit nové správní tresty za porušování zákona.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down