10.12.2002 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát chce stabilizovat trh podporou vývozu vepřového

Kvůli přetlaku nabídky vepřového masa vláda schválila nařízení o podpoře vývozu selat, jatečných prasat a vepřového masa, s cílem stabilizovat český trh. Podpora exportu je přitom omezena zhruba 72 milióny korun ročně a objemem asi 10 000 tun živé hmotnosti, což vyplývá ze závazků v rámci dohod Světové obchodní organizace.

Výkupní cena prasat podle MZe klesla kvůli přetlaku nabídky, a to z 39 korun za kilogram živé hmotnosti v září na 30,90 Kč v listopadu. Podle ministra Palase má odbytové problémy u jatečných prasat na vině zvýšená domácí produkce koncem roku 2002, která také způsobuje rychlý pád cen zemědělských výrobců. Tuzemská produkce vepřového masa by letos podle odhadu MZe měla činit asi 590 tisíc tun živé hmotnosti.
Ministerstvo by chtělo začít se státní podporou exportu ještě do konce roku, aby se odlehčilo trhu před přílivem dovozů, který lze očekávat počátkem příštího roku. Jedná se zejména o dovoz vepřového masa ze zemí EU. V prvním čtvrtletí roku 2003 jej odhaduje MZe na 12 000 tun, z toho 7500 tun v lednu, kdy se předpokládané dodávky ze zahraničí budou zřejmě na průměrné měsíční spotřebě podílet zhruba pětinou.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down