02.01.2018 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát uhradí škody na rybách způsobené kormorány

Od 1. ledna vstupuje v účinnost novela zákona, podle níž bude stát znovu vyplácet rybářům náhrady za škody, které způsobili na rybách kormoráni. Podle poslanecké novely bude platit tři roky.

Vyplácení náhrad skončilo koncem dubna roku 2013, kdy ve vyhlášce nebyl kormorán zařazen na seznam zvláště chráněných živočichů. V zákonu o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal. Poslanci proto navrhli kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování. Od letošního ledna do konce roku 2019 obdrží rybáři stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod, za rok 2020 náhradu 80procentní.

Důvodem nezařazení kormorána do seznamu zvláště chráněných živočichů byl podle předkladatelů novely pokles celospolečenského zájmu na jeho ochraně. Ve tříletém období by mohly početní stavy kormoránů klesnout podle pravidel lovu v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Rybáři nahlásili v roce 2016 škody na rybách způsobených kormorány za 117,8 milionu korun.

Kormorána zařadili ornitologové na seznam chráněných druhů na přelomu 80. a 90. let, kdy se na území ČR vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár. V roce 2010 u nás hnízdilo zhruba 300 párů, při jarním a podzimním tahu se v tuzemsku pohybují tisíce párů z jiných částí Evropy.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down